Warsztat  YIN Jogi, automasażu  i jogi twarzy

 

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną odetchnąć od obowiązków, chcą nauczyć się technik pracy z ciałem, które pozwolą zadbać o siebie w najlepszy sposób.   Joga oraz automasaż to skuteczne sposoby na redukowania stresu. Ich połączenie pozwala osiągnąć stan relaksu i regeneracji sił  fizycznych,  i psychicznych.

Þ W trakcie trwania zajęć możecie  liczyć na aromaterapię odpowiednio dobranymi naturalnymi olejkami.

Þ Warsztat będzie składał się z trzech części.

 

 1. YIN JOGA

YIN YOGA  – współczesny styl jogi, który przywraca i utrzymuje naturalną ruchomość stawów, jest antidotum na zaprzątany umysł i spięte ciało.

Nazwa  YIN pochodzi  z filozofii taoistycznej, która zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych energii, z których każda zawiera w sobie element tej drugiej – yin i yang.

Według yin i yang wszystko we wszechświecie składa się z dwóch przeciwstawnych, lecz uzupełniających się idealnie sił. Wszystko co jest yin ma swój odpowiednik yang, tak jak noc i dzień albo gorący i zimny.

 

Współczesne dynamiczne style  jogi rozwijają bardziej atrybut yang  czyli siły  mięśni wykorzystując ruch. Praktyka yin czyli zatrzymanie w pozycji nadaje mięśniom długość

i decyduje o rozciągnięciu mięśni. Yin joga działa  na ścięgna, kości, stawy oraz powięź. Szczególnie ważna jest praca z powięzią, ponieważ od niej zależy  elastyczność i rozciągliwość a więc i  zakres ruchów mięśni.

Podobnie jak w innych stylach jogi wykonujemy asany, jednak w yin jodze nie jesteśmy ortodoksyjni.  Nie skupiamy się na tym jak ma wyglądać pozycja jogi, ale na tym, gdzie poczujemy rozciąganie. To podejście jest bardziej przyjazne dla osób, które mogą odczuwać stres porównując się z innymi lub rezygnować z jogi z powodu swojej słabości lub ograniczeń ruchowych.

 

Yin yoga  jest to praktyka indywidualną, a więc pozycja która proponuje nauczyciel  będzie wyglądała u każdego nieco  inaczej. Mamy przecież różna budowę kości, proporcje ciała różnimy się wieloma innymi uwarunkowaniami.

Yin joga koncentruje  się głównie na  biodrach, miednicy i dolnej  części  kręgosłupa, ale popracujemy też z nogami, bokami ciała i obręczą barkową.

Do utrzymania pozycji wykorzystujemy siłę grawitacji oraz ciężar ciała. Stosujemy pomoce takie jak kostki, bolstery oraz koce.

 

Będziemy eksperymentować z długotrwałym  zastyganiem w pozycji bez przekraczania granicy bólu co pozwoli na  przenoszeniu oddziaływania siły z mięśni na tkankę łączną. Na początku poszukamy odpowiedniego ułożenia ciała, potem już trwamy w pozycji.

Czas bezruchu poświęcamy na pracę wewnętrzną – świadome kierowanie oddechu do miejsc, które są najmocniej rozciągane oraz skupienie na pojawiających się emocjach i powodujących je  myślach.

Przed rozpoczęciem praktyki yin stosujemy także część yang, ponieważ jeden pierwiastek zawsze zawiera w sobie drugi. Jako wstęp do praktyki yin jogi stosuje się Taniec Smoka i inne elementy z  praktyki chi kung.

 

ODDZIAŁYWANIE YIN YOGI

 • zwiększona mobilność i zakres ruchu w stawach, przez skupienie na pracy z tkanką łączną
 • uzupełnia inne style yogi zachowując  równowagę pomiędzy siłą i elastycznością oraz zapewniając  stabilność i bezpieczeństwo stawów
 • poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych
 • stymuluje system immunologiczny
 • równoważy energetycznie
 • stymuluje odbudowę kości.

 

Ten styl jogi zwiększa naszą zdolność przebywania w zupełnej ciszy i w bezruchu,

z całkowitą akceptacją naszych doznań i uczuć. Yin joga jest formą praktyki Mindfulness czyli praktyki uważności.

Podczas warsztatu będziesz mieć okazję doświadczyć dłuższych niż podczas zwykłej sesji jogi -czasów pozycji oraz nauczysz się automasażu przy pomocy piłeczek. Efektem tej praktyki będzie głęboki relaks oraz rozluźnienie struktury powięzi.

 

 

 

 

 

 

 

 1. Automasaż powięziowy MFR

Masaż powięziowy MFR obejmuje różne techniki i praktyki, które mają na celu rozluźnienie napiętych mięśni szkieletowych oraz zmniejszenie napięcia w tkance łącznej, która otacza, łączy, oddziela i podtrzymuje mięśnie. Mięśnie  oraz powięź tworzą w istocie nierozerwalną całość, która funkcjonuje wspólnie i wzajemnie na siebie wpływa.

Przykłady terapii MFR to   terapia manualna (masaż), terapia punktu spustowego, bańki,  akupunktura/akupresura, rozciąganie, joga czy automasaż.

 

Zajęcia rozpoczniemy  od rozgrzewki – poruszenia i rozwibrowania powięzi w całym ciele.  Automasaż piłeczkami będziemy wykonywać na mięśniach całego ciała wg instrukcji. Szczególną uwagę poświęcimy  tzw. punktom spustowym. Są to punkty w ciele, w których czujemy szczególny ból, są one bardzo wrażliwe. Punkty  te  powstają w ciągle napiętych mięśniach, w wyniku nierówności szkieletowych, nieprawidłowych  nawyków  ruchowych, nieprawidłowej postawy  ciała, trudności emocjonalnych. Punkt spustowy jest wyczuwalny jako napięte, twarde włókna mięśniowe lub nawet guzek.

Masaż, szczególnie w problematycznych rejonach, może być na początku bolesny, ale w miarę wykonywania go powinien  się zmniejszać.

W czasie zajęć jak, również po zaleca się picie dużych ilości wody. Jest to spowodowane poruszeniem powięzi, która kiedy jest sztywna i napięta jest bardziej sucha, natomiast przy rozklejaniu włókien i rozciąganiu jej, zaczyna chłonąć wodę z okolicznych tkanek (prawidłowa powięź jest wilgotna i może się ślizgać po otaczających tkankach).

 

Korzyściami z praktyki masażu powięziowego są:

 • zmniejszenie ograniczeń tkanki łącznej (powięzi),
 • usprawniony układ krwionośny i limfatyczny,
 • poprawione nawodnienie tkanek
 • zmniejszenie bólu oraz sztywności,
 • poprawa koordynacji,
 • poczucie większego luzu w ciele,
 • uwolnienie napięć, wpływające również na zmniejszenie np. bólu głowy.

 

 

 

 

 

 

III. Joga twarzy

Gimnastyka twarzy i techniki autoterapii to warsztaty, podczas których omówimy idee naturalnego odmładzania, poznamy praktyczne techniki oraz ćwiczenia.

Gimnastyka twarzy zwana jogą twarzy  i automasaże idealnie się uzupełniają.

Masaż twarzy pomaga zrelaksować napięte mięśnie, poprawia krążenie krwi i limfy, odżywia tkanki od wewnątrz, poprawia jędrność skóry.

Podczas warsztatu wykorzystamy techniki manualne: masaż, akupresurę, elementy refleksologii.

Twarz, podobnie jak całe nasze ciało, pokryta jest mięśniami, które tak samo jak inne w wyniku braku ruchu czy nadmiernego napięcia w sytuacjach np. stresowych ulegają zwiotczeniu lub nadmiernemu napięciu. Warsztaty to połączenie ćwiczeń twarzy, masażu, akupresury i relaksacji.

 

Dzięki ćwiczeniom mięśnie twarzy stają się silniejsze, co powoduje zwiększenie ich jędrności. To z kolei przedkłada się na jędrność skóry, by w efekcie końcowym zredukować bruzdy i zmarszczki.

Poprzez regularny masaż wzrasta cyrkulacja krwi i przepływ limfy, co sprawia, że cera staje się świeższa, promienna i zdrowsza.

 

Jakich korzyści możesz się spodziewać stosując automasaż i ćwiczenia:

 • poprawisz ukrwienie swojej twarzy, usuniesz zastoje limfatyczne,
 • twoje mięśnie będą bardziej sprężyste, co pozytywnie wpłynie na owal twarzy.
 • odczujesz efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry.
 • nadasz skórze promienny wygląd i blask.
 • zmniejszyć opuchliznę pod oczami i usunąć objawy zmęczenia.
 • długofalowe powracanie do praktyki zadziała przeciwzmarszczkowo, spowolnisz efekt biologicznego starzenia skóry.
 • poczujesz się zrelaksowana, piękniejsza.

 

 

 

 

 

         Jak się przygotować?

Przed gimnastyką i masażem twarzy usuniemy make-up. Potrzebna będzie również koszulka z dekoltem.  Możesz przynieść swój ulubiony, nierafinowany olejek kosmetyczny np. ze słodkich migdałów oraz ulubioną mgiełkę/hydrolat. Jeśli nie zabierzesz ze sobą takich produktów  – będzie możliwość skorzystania z olejku i mgiełki. Zapewniam również waciki, chusteczki.

 

Czas  ok2,5 godziny podzielony na 3 części po 50 min.

Zapewniam wszystkie pomoce do jogi, automasażu  plus olejek do masażu twarzy i demakijażu.

Aromaterapia w trakcie trwania warsztatu.

 

Miejsce – zorganizuję warsztat we wskazanym przez was miejscu lub w swoim studio jogi

Minimalna grupa 6 osób,

Płatności – Cena ustalana w zależności od ilości osób.

Nr konta: mBank 39 1140 2004 0000 3802 7950 0113

Zapraszam

Bożena

tel. 601 874 016

e-mail: kontakt@joganajurze.pl