YIN YOGA -współczesny styl jogi, który przywraca i utrzymuje naturalną ruchomość stawów, jest antidotum na zaprzątany umysł i spięte ciało.
Nazwa YIN pochodzi z filozofii taoistycznej, która zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych energii, z których każda zawiera w sobie element tej drugiej – Yin i Yang.
Według Yin i Yang wszystko we wszechświecie składa się z dwóch przeciwstawnych, lecz uzupełniających się idealnie sił. Wszystko, co jest Yin, ma swój odpowiednik Yang, tak, jak noc i dzień, albo gorący i zimny.
Yang jest energią ciepłą, związaną ze słońcem, w ludzkim ciele występuje w mięśniach i krwi. Natomiast energia Yin jest zimna, sucha, związana z księżycem. Tkanki o energii Yin to kości, stawy, więzadła i powięź. Powięź to tkanka łączna, która przebiega przez całe nasze ciało. Tworzy ścięgna, więzadła i ponad 30 procent naszych mięśni.
Czym słabsza powięź tym mniej jędrne ciało i mniejsze zakresy ruchu.

Dynamiczne style jogi rozwijają bardziej atrybut yang  czyli siły  mięśni wykorzystując ruch. Praktyka yin czyli zatrzymanie w pozycji nadaje mięśniom długość i decyduje o rozciągnięciu’ mięśni.
Yin joga działa na ścięgna, kości, stawy oraz powięź. Szczególnie ważna jest praca z powięzią, ponieważ od niej zależy elastyczność i rozciągliwość a więc i zakres ruchów mięśni.
Podobnie jak w innych stylach jogi wykonujemy asany, jednak w yin jodze nie jesteśmy ortodoksyjni. Nie skupiamy się na tym jak ma wyglądać pozycja jogi, ale na tym, gdzie poczujemy rozciąganie. To podejście jest bardziej przyjazne dla osób, które mogą odczuwać stres porównując się z innymi lub rezygnować z jogi z powodu swojej słabości lub ograniczeń ruchowych.
Yin yoga jest to praktyka indywidualną, a więc pozycja która proponuje nauczyciel będzie wyglądała u każdego nieco inaczej. Mamy przecież różna budowę kości, proporcje ciała różnimy się wieloma innymi uwarunkowaniami.
Yin joga koncentruje się głównie na biodrach, miednicy i dolnej części kręgosłupa, ale popracujemy też z nogami, bokami ciała i obręczą barkową.
Do utrzymania pozycji wykorzystujemy siłę grawitacji oraz ciężar ciała. Stosujemy pomoce takie jak kostki, bolstery oraz koce.

Będziemy eksperymentować z długotrwałym zastyganiem w pozycji bez przekraczania granicy bólu co pozwoli na przenoszeniu oddziaływania siły z mięśni na tkankę łączną. Na początku poszukamy odpowiedniego ułożenia ciała, potem już trwamy w pozycji.

Na sesji yin jogi staramy się minimalizować pracę mięśni, docierając do powięzi, stawów i kości. Istotą nie jest ich rozciągnięcie lecz odżywienie (poprzez lepsze ukrwienie np. stawów) i uelastycznienie (do niewielkiego stopnia- 4-10 %). Dlatego też asany w yin jodze są statyczne, komfortowe i podparte, aby nie dopuścić do niekontrolowanego ruchu, gdy mięśnie nie stabilizują innych struktur. Poprawa ruchomości i mobilności jest efektem pracy na tkance łącznej.
   Yin Yoga pozwala znacząco zwiększyć zakresy ruchu w asanach osobom, które przez wiele lat nie mogły tego osiągnąć tradycyjną praktyką, skupiającą się na mięśniach.
Na koniec mamy oczywiście Savasanę
Jeśli chcecie popraktykować jogę w ten sposób zapraszam na Was comiesięczne spotkania z Yin yogą, które będą odbywać się w jeden raz w miesiącu w niedzielę o godz 18.00.

Poniżej terminy spotkań.
30 Styczeń 2022
27 Luty 2022
27 Marzec 2022

Na zajęcia można przyjść w ramach swojego karnetu lub przyjść po prostu na pojedyncze zajęcia. Zgłoszenia przyjmuję do soboty poprzedzającej zajęcia,
Zajęcia odbędą się dla min 4 osób.