Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną odetchnąć od obowiązków, mają bardzo napięty grafik i brak czasu na chwilę refleksji. Joga oraz automasaż to skuteczne sposoby na redukowania stresu. Ich połączenie pozwala osiągnąć stan relaksu i regeneracji sił zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Yin Joga sprawi, że uwolnimy się od negatywnych emocji, stworzymy przestrzeń na pogłębianie naszego oddechu.
Ten styl jogi zwiększa naszą zdolność przebywania w zupełnej ciszy i w bezruchu, z całkowitą akceptacją naszych doznań i uczuć. Yin jest formą praktyki Mindfulness czyli praktyki uważności.
Podczas warsztatu będziesz mieć okazję doświadczyć dłuższych niż podczas zwykłej sesji jogi -czasów pozycji oraz nauczysz się automasażu przy pomocy piłeczek. Efektem tej praktyki będzie głęboki relaks oraz rozluźnienie struktury powięzi.

Plan warsztatu

Czas trwania 16:00-ok 20.00
• YIN YOGA- ok 1,45 godz.
• Krótka przerwa
• praktyka MYOYIN ok 1,15 godz.
• Poczęstunek wege i integracja

Terminy do wyboru:
09.10.2021
23.10.2021
06.11.2021
20.11.2021

Inwestycja wraz z posiłkiem 130 zł, podczas praktyki aromaterapia.

Miejsce Jerzmanowice lub Bolechowice ( szkoła) w zależności od ilości zgłoszeń.
Rezerwacja miejsca. Ilość miejsc ograniczona.

Rezerwacja miejsca. Ilość miejsc ograniczona. Warsztat odbędzie się dla minimum 5 osób.
Warunkiem rezerwacji miejsca jest wplata zaliczki -50 zl.
Nr konta 39 1140 2004 0000 3802 7950 0113

Szczegółowe informacje:

I.Pierwsza część- YIN JOGA

YIN YOGA -współczesny styl jogi, który przywraca i utrzymuje naturalną ruchomość stawów, jest antidotum na zaprzątany umysł i spięte ciało.
Nazwa YIN pochodzi z filozofii taoistycznej, która zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych energii, z których każda zawiera w sobie element tej drugiej – Yin i Yang.
Według Yin i Yang wszystko we wszechświecie składa się z dwóch przeciwstawnych, lecz uzupełniających się idealnie sił. Wszystko, co jest Yin, ma swój odpowiednik Yang, tak, jak noc i dzień, albo gorący i zimny.
Yang jest energią ciepłą, związaną ze słońcem, w ludzkim ciele występuje w mięśniach i krwi. Natomiast energia Yin jest zimna, sucha, związana z księżycem. Tkanki o energii Yin to kości, stawy, więzadła i powięź. Powięź to tkanka łączna, która przebiega przez całe nasze ciało. Tworzy ścięgna, więzadła i ponad 30 procent naszych mięśni.
Czym słabsza powięź tym mniej jędrne ciało i mniejsze zakresy ruchu.

Współczesne dynamiczne style jogi rozwijają bardziej atrybut yang  czyli siły  mięśni wykorzystując ruch. Praktyka yin czyli zatrzymanie w pozycji nadaje mięśniom długość i decyduje o rozciągnięciu’ mięśni.
Yin joga działa na ścięgna, kości, stawy oraz powięź. Szczególnie ważna jest praca z powięzią, ponieważ od niej zależy elastyczność i rozciągliwość a więc i zakres ruchów mięśni.
Podobnie jak w innych stylach jogi wykonujemy asany, jednak w yin jodze nie jesteśmy ortodoksyjni. Nie skupiamy się na tym jak ma wyglądać pozycja jogi, ale na tym, gdzie poczujemy rozciąganie. To podejście jest bardziej przyjazne dla osób, które mogą odczuwać stres porównując się z innymi lub rezygnować z jogi z powodu swojej słabości lub ograniczeń ruchowych.
Yin yoga jest to praktyka indywidualną, a więc pozycja która proponuje nauczyciel będzie wyglądała u każdego nieco inaczej. Mamy przecież różna budowę kości, proporcje ciała różnimy się wieloma innymi uwarunkowaniami.
Yin joga koncentruje się głównie na biodrach, miednicy i dolnej części kręgosłupa, ale popracujemy też z nogami, bokami ciała i obręczą barkową.
Do utrzymania pozycji wykorzystujemy siłę grawitacji oraz ciężar ciała. Stosujemy pomoce takie jak kostki, bolstery oraz koce.

Będziemy eksperymentować z długotrwałym zastyganiem w pozycji bez przekraczania granicy bólu co pozwoli na przenoszeniu oddziaływania siły z mięśni na tkankę łączną. Na początku poszukamy odpowiedniego ułożenia ciała, potem już trwamy w pozycji.
Czas bezruchu poświęcamy na pracę wewnętrzną – świadome kierowanie oddechu do miejsc, które są najmocniej rozciągane oraz skupienie na pojawiających się emocjach i powodujących je myślach.

Przed rozpoczęciem praktyki yin stosujemy także część yang, ponieważ jeden pierwiastek zawsze zawiera w sobie drugi. Jako wstęp do praktyki yin jogi stosuje się Taniec Smoka i inne elementy z praktyki chi kung.

ODDZIAŁYWANIE YIN YOGI
• Zwiększona mobilność i zakres ruchu w stawach, przez skupienie na pracy z tkanką łączną
• Uzupełnia inne style yogi zachowując równowagę pomiędzy siłą i elastycznością oraz zapewniając stabilność i bezpieczeństwo stawów
• poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych
• stymuluje system immunologiczny
• równoważy energetycznie
• stymuluje odbudowę kości
• wytwarza wewnętrzne ciepło

II.Druga część MYOYIN

Myoyin to praktyka stworzona przez Jo Phee, nauczycielkę yin jogi, która łączy w sobie elementy masażu powięziowego oraz yin jogi.
MYOYIN to inaczej automasaż powięziowy MFR (Miofascial Release)
Masaż powięziowy MFR obejmuje różne techniki i praktyki, które mają na celu rozluźnienie napiętych mięśni szkieletowych oraz zmniejszenie napięcia w tkance łącznej (powięzi – fascia), która otacza, łączy, oddziela i podtrzymuje mięśnie. Mięśnie (myo) oraz powięź (fascia) tworzą w istocie nierozerwalną całość, która funkcjonuje wspólnie i wzajemnie na siebie wpływa. Przykłady terapii MFR to terapia manualna (masaż), rolfing, terapia punktu spustowego, bańki, akupunktura/akupresura, rozciąganie, joga czy automasaż.
Zajęcia rozpoczniemy od rozgrzewki – poruszenia i rozwibrowania powięzi w całym ciele.

Automasaż piłeczkami będziemy wykonywać na mięśniach całego ciała wg instrukcji. Szczególną uwagę poświęcimy tzw. punktom spustowym. Są to punkty w ciele, w których czujemy szczególny ból, są one bardzo wrażliwe. Punkty te powstają w ciągle napiętych mięśniach, w wyniku nierówności szkieletowych, nieprawidłowych nawyków ruchowych, nieprawidłowej postawy ciała, trudności emocjonalnych. Punkt spustowy jest wyczuwalny jako napięte, twarde włókna mięśniowe lub nawet guzek.
Masaż, szczególnie w problematycznych rejonach, może być na początku bolesny, ale w miarę wykonywania go powinien się zmniejszać.
W czasie zajęć jak, również po, zaleca się picie dużych ilości wody. Jest to spowodowane poruszeniem powięzi, która kiedy jest sztywna i napięta jest bardziej sucha, natomiast przy rozklejaniu włókien i rozciąganiu jej, zaczyna chłonąć wodę z okolicznych tkanek (prawidłowa powięź jest wilgotna i może się ślizgać po otaczających tkankach).
Dlatego na zajęcia Myoyin koniecznie weź ze sobą wodę do picia.

Korzyściami z praktyki masażu powięziowego są:
• zmniejszenie ograniczeń tkanki łącznej (powięzi),
• usprawniony układ krwionośny i limfatyczny,
• poprawione nawodnienie tkanek,
• zmniejszenie bólu oraz sztywności,
• poprawa koordynacji,
• poczucie większego luzu w ciele,
• uwolnienie napięć, wpływające również na zmniejszenie np. bólu głowy.

Prowadząca: Bożena Szurlej
Joginka. Ukończyła Kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością Hatha Joga (Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportu Politechniki Częstochowskiej) pod kierownictwem Janusza Szopy, uczyła się nurtu vinyasa krama u Patrycji Gawlińskiej, ukończyła kurs TTC Ashtanga Vinyasa Yoga 200h prowadzony przez Beatę Darowską, trening dla nauczycieli Yin Yogi. Wciąż kontynuuje moją naukę jogi, inspiruje się uczestnicząc w warsztatach i kursach.
Prowadzi regularne zajęcia jogi w okolicy swojego miejsca zamieszkania (Jerzmanowice) .
Pracuje również jako terapeuta mowy i neurologopeda dla dzieci i dorosłych. Interesuje się i zgłębia metody terapii, które stymulują nasze ciało do samouzdrawiania. Wśród tych metod znalazła się refleksologia twarzy.